Uzm. Psk. Evren Morgül - Çocuk ve Ergen Psİkoloğu

1980 yılında Bursa’da doğdum, aslen Tekirdağ’lıyım. İlk ve orta öğrenimimi Tekirdağ’da, lise öğrenimimi İstanbul Üsküdar Fen Lisesi’nde tamamladım. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans programından mezun oldum. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘İnsan Zihninin Modellenmesi ve Yapay Zeka’ alanında yüksek lisans yaptım. İnsan zihni, hafıza, anlama ve öğrenme konularına duyduğum merak ile Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümünde lisans eğitimi aldım ve ardından King’s College London’da ‘Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı’ programında uzmanlığımı yaptım. Tez çalışmamı ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan Çocukların Zihinsel Modelleri ve Sosyal İlişkileri’ konusunda tamamlayarak ‘Çocuk ve Ergen Psikoloğu’ ünvanı aldım.

Lisansüstü eğitimim süresince İngiltere’de NHS Lewisham Çocuk Sağlığı Servisinde, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve karşıt gelme bozukluğu olan çocuklarla çalıştım. Halen Londra’da yaşıyor ve Oaklands Primary School’ da aile içi şiddete maruz kalmış çocuklar ve ebeveynleri ile çalışıyorum. Bunların yanı sıra, yardıma muhtaç ailelere hizmet veren bir dernekte gönüllü terapist olarak görev alıyor ve dil yetersizliği sebebiyle psikolojik destek alamayan aileler için çevirmenlik yapıyorum. 

Evli ve dört çocuk annesiyim; üçüzlerim ve bir de ufaklığım var. Her çocuğun ‘biricik’ olduğuna ve reçete gibi sunulacak ‘tek tip’ bir ebeveynlik modelinin olmadığına inanıyorum. Bu sebeple de ebeveynler olarak çocuğun mizacına uygun ebeveynlik yapılmasına önem veriyorum.

Çocuk ve gençlerle korku ve kaygı bozuklukları, öfke-kontrol sorunları, uyum ve davranış problemleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü sorunları, yeme bozuklukları, bağlanma problemleri, uyum ve davranış bozuklukları gibi alanlarda çalışmaktayım. Ayrıca, aile - çocuk ilişkisi konusunda ebeveyn danışmanlığı yapmakta ve seminerler vermekteyim. 

 

Terapi çalışmalarımda Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Dışavurumcu Sanat Terapisi (Kum Tepsisi, Sanat Terapisi, Kukla ve Öyküsel Anlatım Terapisi), Theraplay Oyun Terapisi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, EMDR ve Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemlerini kullanmaktayım. 

 

AKADEMİK GEÇMİŞ

EĞİTİM VE SERTİFİKASYONLAR