Uzm. Psk. Evren Morgül - Çocuk ve Ergen Psİkoloğu

1980 yılında Bursa’da doğdum, aslen Tekirdağ’lıyım. İlk ve orta öğrenimimi Tekirdağ’da, lise öğrenimimi İstanbul Üsküdar Fen Lisesi’nde tamamladım. 

 

2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans programından mezun olduktan sonra insan zihni, hafıza ve psikoloji konularına duyduğum merak ile 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘İnsan Zihninin Modellenmesi ve Yapay Zeka’ alanında yüksek lisans yaptım. Bilgisayar bilimleri ve psikoloji alanında disiplinler arası çalışmalar yürüterek Psikoloji Lisans eğitimi aldım ve ardından King’s College London’da ‘Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı’ programında uzmanlığımı yaptım. Tez çalışmamı ‘Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan Çocukların Zihinsel Modelleri ve Sosyal İlişkileri’ konusunda tamamlayarak ‘Çocuk ve Ergen Psikoloğu’ ünvanı aldım. 2019 yılında University of Roehampton Psikoloji Anabilim Dalında doktora yapmaya başladım. Halen doktora çalışmalarıma devam ediyor ve ‘Çocuğun Mizacı ve Ailelerin Ebeveynlik Tutumları’ konusunda araştırmacı olarak çalışıyorum.

 

Lisansüstü eğitimim süresince İngiltere’de NHS Lewisham Çocuk Sağlığı Servisinde, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve karşıt gelme bozukluğu tanısı almış çocuklarla 'zihinsel beceriler ve iletişim sorunları' üzerinde çalıştım. Ardından, bir yıl süre ile London Oaklands Primary School’ da aile içi şiddete maruz kalmış çocuklar ve ebeveynleri ile psikoterapi çalışmaları yürüttüm. Bunların yanı sıra, yardıma muhtaç ailelere hizmet veren Family Action adlı dernekte gönüllü psikoterapist olarak görev aldım ve dil yetersizliği sebebiyle psikolojik destek alamayan aileler için çevirmenlik yaptım. 

 

Halen Londra’da yaşıyorum, evli ve dört çocuk annesiyim; üçüzlerim ve bir de ufaklığım var. Her çocuğun ‘biricik’ olduğuna ve reçete gibi sunulacak ‘tek tip’ bir ebeveynlik modelinin olmadığına inanıyorum. Bu sebeple de ebeveynlerin çocuğun mizacına uygun ebeveynlik yapmalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Çocuk, genç ve ailelere psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmeti vermekteyim. Kaygı bozuklukları, öfke-kontrol sorunları, uyum ve davranış problemleri, dikkat eksikliği, hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü sorunları, yeme bozuklukları, bağlanma problemleri, özgüven eksikliği, uyum ve davranış bozuklukları gibi alanlarda çalışmaktayım. Ayrıca, aile - çocuk ilişkisi konusunda ebeveyn danışmanlığı yapmakta ve seminerler vermekteyim. 

 

Terapi çalışmalarımda Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Dışavurumcu Sanat Terapisi (Kum Tepsisi, Sanat Terapisi, Kukla ve Öyküsel Anlatım Terapisi), Theraplay Oyun Terapisi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi ve EMDR yöntemlerini kullanmaktayım.

 

AKADEMİK GEÇMİŞ

EĞİTİM VE SERTİFİKASYONLAR